Noorte kabeolümpia

Allikas: Kabeliit

Juunioride võistkondlike maailmameistrivõistlustega alustati 1987. aastal, kui Hollandis Velsenis peetud turniiri võitis Nõukogude Liidu võistkond koosseisus Igor Koifman, Dzumber Berišvili ja Mihhail Krasnjanski. See turniir on seni jäänud ainsaks omataoliseks.

1993. aastal taaselustas noorte võistkondlikud riikidevahelised võistlused Henri Macaux, kelle korraldamisel peeti Prantsusmaal Parthenays rahvusvahelise turniiriga samal ajal noorteturniir, kuid juba teistsuguste vanuseklassidega: nimelt kuulusid võistkonda juunior, kadett ja minikadett. Selliste vanuseklassidega on jätkatud tänaseni.

Sealsamas Parthenays peeti ka esimene noorte kabeolümpia 1994. aastal. Eesti võistkond saavutas seal oma senise kõrgeima koha olümpiatel. Võistkond koosseisus Indrek Peenmaa, Kenneth Karp ja Toomas Ismailov oli Läti noorte järel ja Hollandi ees teine.

1996. aastal peeti Haagis II noorte kabeolümpia, kus Eestit esindasid Peenmaa, Ismailov ja Tarmo Jahu. Seekord tuli leppida 7. kohaga. Võitis Venemaa Hollandi ja Läti ees.

1998. aasta augustis toimunud III noorte kabeolümpia toimus Tallinnas. Eesti oli väljas kahe võistkonnaga, mis olid vastavalt 9. (Karp, Ismailov, Nikita Konovaltšuk) ja 13. (Rafael Saskevitš, Ago Luberg, Raido Värik). Läti sai juba teise võidu, seekord Aserbaidžaani ja Leedu ees.

2000. aastal peeti IV noorte kabeolümpia mõttespordi olümpiaadi raames Londonis. Eesti võistkond (Saskevitš, Imre Anton, Värik) pidi leppima 10. kohaga. Võitis Holland Ukraina ja Läti ees.

2003. aastal toimus V noorte kabeolümpia taas Tallinnas. Seega sai Eestist esimene riik, mis kaks korda on noorte kabeolümpia korraldanud. Eesti võistkond koosseisus Imre Anton, Raido Värik ja Priit Tänav tuli 7. kohale. Võitis Valgevene Ukraina ja Venemaa ees.

Vaata ka:

Euroopa noorte meistrivõistlused rahvusvahelises kabes


Noorte kabeolümpia
19941996199820002003